Ustka

Znalezione obrazy dla zapytania ustka

 

Ustka – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, siedziba gminy wiejskiej Ustka. Ustka jest położona na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Jest miastem portowym, uzdrowiskiem z dwoma letnimi kąpieliskami morskimi. Według danych z 31 grudnia 2014 r. miasto miało 16 056 mieszkańców. Od 13 lipca 2003 r. Ustkę i Słupsk łączy porozumienie zwane Dwumiastem. Oba miasta są połączone komunikacją kolejową i autobusową.      W Lędowie koło Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, będące głównym ośrodkiem szkoleniowym dla potrzeb Marynarki Wojennej.

W okresie powojennej polskiej administracji, w latach 1950–1975 należała do województwa koszalińskiego, a w latach 1975–1998 – do województwa słupskiego. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu województwa pomorskiego, w powiecie słupskim. Ma powierzchnię 10,19 km², z czego 46% stanowią lasy, a 11% – użytki rolne. Według danych z 1 stycznia 2015 r. powierzchnia miasta wynosiła 10,19 km². Ustka obejmuje 0,44% powierzchni powiatu słupskiego oraz 16,4% jego ludności. W Ustce do Morza Bałtyckiego uchodzi rzeka Słupia. W zachodniej części miasta do morza uchodzi także strumień Czarna. Układ miejski tworzy: 88 ulic, 2 place (Dąbrowskiego, Wolności) oraz 3 trakty (Promenada Nadmorska, Bulwar Portowy, Trakt Solidarności). Dawne dzielnice miasta: Grabienko, Mokrzyca, Ustka-Leśniczówka. Miasto graniczy z gminą wiejską Ustka.

W uzdrowisku prowadzone może być leczenie w następujących kierunkach: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych.

Uzdrowisko posiada 6 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, w tym 4 sanatoria, 3 zakłady przyrodolecznicze oraz przychodnia uzdrowiskowa.

Ustkę charakteryzuje klimat o właściwościach leczniczych a ponadto naturalne surowce lecznicze:

solanka 3,43% chlorkowo-sodowa, jodkowa, hipotermalna ze złoża „Ustka IGH-1”,

złoża torfu leczniczego – borowiny o nazwie „Ustka-1”, zaliczane do kopalin podstawowych.

 

Na terenie miasta wyznaczono 2 letnie kąpieliska morskie:

Ustka Wschód – obejmujące długość 500 m linii brzegowej liczonej w kierunku wschodnim od ok. 250 m falochronu wschodniego,

Ustka Zachód – obejmujące długość 200 m linii brzegowej liczonej w kierunku zachodnim od ok. 110 m od falochronu zachodniego,

Łeba

Znalezione obrazy dla zapytania łeba

Łeba  – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, położone na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami. Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 3 903 mieszkańców. Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 14,81 km². Miasto stanowi 2,09% powierzchni powiatu. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa słupskiego.Powierzchnia Gminy Miejskiej Łeba wynosi 1 480,96 ha. 

Letnie kąpieliska w Łebie:

Kąpielisko centralne przy plaży „A” – 600 mb linii brzegowej od wysokości Hotelu „Neptun” w kierunku falochronu wschodniego

Kąpielisko przy plaży „B” – 200 mb linii brzegowej od wejścia na plażę w rejonie ul. Turystycznej w kierunku zachodnim

Kąpielisko przy plaży „C” – 300 mb linii brzegowej od wejścia na plażę przy Hotelu „Łeba” w kierunku wschodnim.

W sezonie letnim Łeba połączona jest z Klukami statkami żeglugi pasażerskiej.

Zabytki i atrakcje

Jedynym obiektem wpisanym do rejestru zabytków jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - barokowy, z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII w. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez sztormy w 1558 r.

 

Wydmy ruchome

Muzeum Motyli - muzeum przyrodnicze prezentujące ponad 4000 spreparowanych owadów z całego świata; muzeum czynne cały rok.

Piernikowy Dom do Góry Nogami (ul. Św Jakuba 6)- atrakcja turystyczna czynna w maju i wrześniu od 10:00 do 18:00 ; w czerwcu , lipcu i sierpniu od 10:00 do 22:00

Allegro Cup – cykliczne zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing (Euro-Cup).

Pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w. (w Starej Łebie) (na zachodnim brzegu rzeki Łeby).

Stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

W Rąbce – dzielnicy Łeby – na Mierzei Łebskiej w okresie II wojny światowej działał doświadczalny poligon niemieckiej broni rakietowej Rheintochter.

Kanał portowy

W lipcu i sierpniu w Łebie stacjonują dwa lunaparki: jeden czeski znajdujący się przy kanale portowym, drugi – lunapark „Krasnal” z Bydgoszczy z niemieckimi urządzeniami działający przy stacji kolejowej

Park dinozaurów „Łeba Park” otwarty w roku 2010

Labirynt Park Łeba – m.in. największy labirynt 3D w Polsce

Narodowe Muzeum Morskie przewiduje powołanie w Łebie dziesiątego oddziału o nazwie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. W 2016 rozpisano konkurs na projekt architektoniczny.

 

Kołobrzeg

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania kołobrzeg

 

Kołobrzeg – miasto w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim, przy drodze krajowej nr 11. Czwarty ośrodek miejski województwa (pod względem liczby ludności), uzdrowisko z trzema letnimi kąpieliskami morskimi. Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 46 463 mieszkańców.

Kołobrzeg leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu kołobrzeskiego u ujścia rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej. Miasto jest położone na pograniczu dwóch makroregionów Pobrzeża Szczecińskiego i Pobrzeża Koszalińskiego. Ujściowy odcinek doliny Parsęty i wschodnia część miasta należy do Wybrzeża Słowińskiego, natomiast zachodni kraniec Kołobrzegu należy do Wybrzeża Trzebiatowskiego.

 

 Kołobrzeg leży w krainie klimatycznej zwanej Pobrzeżem Kołobrzeskim w obrębie klimatów bałtyckich. Klimat miasta kształtowany jest pod wpływem Morza Bałtyckiego. Kołobrzeg posiada znacznie zróżnicowany klimat miejscowy. Można tu wyróżnić kilka mikroregionów klimatycznych: 1) klimat plaży, 2) klimat parku i lasu na wydmach na zachód od parku, 3) klimat terenów zabudowanych (centrum miasta i uzdrowisko), 4) klimat terenów zabagnionych i doliny Parsęty na południe od miasta, 5) klimat obszarów wysoczyznowych. Suma rocznych opadów w Kołobrzegu przekracza średnie dane liczbowe odnotowane dla kraju, a średnia roczna temperatura wynosi około 8 °C. Ze względu na charakterystyczny klimat od wielu lat znane jest jako uzdrowisko i letnisko polskiego wybrzeża.

 

 

 

Władysławowo

 

Znalezione obrazy dla zapytania władysławowo 

 Władysławowo  – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo. Położone na Pobrzeżu Gdańskim, nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką. Mieści się tutaj port morski. Z dniem 1 stycznia 2015 roku gminie miejskiej Władysławowo zostały odebrane prawa miejskie i nadane miejscowości Władysławowo. Był to zabieg administracyjny związany ze zmianą typu gminy z miejskiej na miejsko-wiejską.Miasto znajduje się w północnej części województwa pomorskiego, w powiecie puckim w gminie Władysławowo. Od 1 stycznia 2015 r. powierzchnia miasta wynosi 12,59 km² (32% powierzchni gminy).

Władysławowo jest położone w północnej części Pobrzeża Kaszubskiego, od północnej strony nad Morzem Bałtyckim, a od południowo-wschodniej nad Zatoką Pucką. Administracyjnie miasto graniczy z gminą Puck, oraz z Chałupami i Chłapowem. Władysławowo jest miejscowością z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Położenie nad otwartym morzem i Zatoką Pucką, a także w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego stanowi jeden z walorów turystycznych. W mieście znajduje się port morski położony nad otwartym morzem, którego część stanowi zachodni falochron pełniący także funkcję turystycznego mola. We Władysławowie zostało zorganizowanych 5 kąpielisk nadmorskich. Przy ul. gen. Józefa Hallera znajduje się Lunapark Sowiński, w którym można skorzystać z młyna widokowego oraz gokartów. Istnieje także możliwość skorzystania z przejażdżki „ciuchcią” po szosie Władysławowo – Jastrzębia Góra. Atrakcją dla dzieci jest Ocean Park – w którym znajdują się modele większości ssaków morskich w skali 1:1. Jednym z deptaków jest aleja Gwiazd Sportu, na której znajdują się chodnikowe gwiazdy z wypisanymi imionami i nazwiskami słynnych sportowców polskich i trzech zagranicznych. Promenada rozciąga się od ul. Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze. Na plaży znajduje się siedziba Radia Władek.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Znalezione obrazy dla zapytania morze bałtyckie

 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Okolice nadmorskie


Okolice Morza Bałtyckiego należy zaliczyć do jednych z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Okręg obfituje w kąpieliska, ośrodki wypoczynkowe, uzdrowiska, ośrodki kulturowe. Bardzo bogate wartości krajoznawcze do Polskiej turystyki wnoszą nadmorskie parki narodowe: Woliński i Słowiński. Ruch turystyczny w tych parkach może odbywać się tylko po wyznaczonych szlakach z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa. Woliński Park Narodowy obejmuje zachodnią część wyspy Wolin, Jezioro Wicko Wielkie oraz pas wód przybrzeżnych Bałtyku. Charakterystycznym elementem parku są urwiste, cofające się brzegi klifowe. Pod ochroną znajdują się tu: mikołajek nadmorski, storczyki, wiciokrzew pomorski. Bogata i urozmaicona jest również fauna, wymienić tu należy orła bielika, orła krzykliwego, żurawia, łabędzia niemego. Prawie cały obszar parku zajmują lasy mieszane. Słowiński Park Narodowy w 54% składa się z wód jezior przybrzeżnych, które powstały w wyniku akumulacyjnej działalności morza. Zatoki morskie zostały odcięte mierzejami od morza. Osobliwością parku są ruchome, wędrujące z wiatrem wydmy, torfowiska i ptactwo wodne. Interesującą florę parku stanowi widłak torfowy, rosiczka, wydmuchrzyca nadmorska a wśród ptaków orzeł bielik, puchacz, bocian czarny, żuraw, kruk. Niezwykle ciekawe pod względem krajoznawczym w regionie nadmorskim jest jezioro przybrzeżne Jamno. Jego południowe, zarośnięte szuwarami i trzciną, trudnodostępne brzegi kryją liczne gatunki ptactwa błotnego: łysaki, perkozy, kaczki. Na niedostępnych drzewach gnieżdżą się czaple i kormorany. Wśród wielu miejsc znajdujących się na wybrzeżu i ciekawych z punktu widzenia krajoznawczego są Szczecin, Słupsk, Trzęsacz, Rozewie. Niszczącą działalność fal morskich, powodujących cofanie się lądu można zaobserwować w Trzęsaczu, gdzie znajdują się ruiny kościoła. Na brzegu zachowała się tylko jedna jego ściana. W Szczecinie na szczególną uwagę zasługują zabytki architektury. W urbanistycznym kompleksie Wałów Chrobrego znajduje się Muzeum Morskie, skansen morski, renesansowy zamek książąt pomorskich, fragmenty murów miejskich z Basztą Siedmiu Płaszczy. Warto również zajrzeć na Rozewie czyli najbardziej na północ wysunięty punkt Polski. W latarni morskiej na Rozewiu urządzono Muzeum Latarnictwa im. Stefana Żeromskiego. W Słupsku położonym nad rzeką Słupią zachował się gotycki zamek książąt pomorskich mieszczący obecnie Muzeum Pomorza Środkowego z działem poświęconym Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi.


MORZE BAŁTYCKIE
Morze Bałtyckie jest morzem śródziemnym, otoczonym prawie ze wszystkich stron lądem. Połączone jest z Morzem Północnym przez płytkie cieśniny. Bałtyk również jest dość płytki, średnia głębokość wynosi ok. 56m. Świat roślinny i zwierzęcy morza jest raczej ubogi, spotykamy tu glony, małże, skorupiaki, dorsze, łososie, węgorze, nielicznie foki i morświny. Ogromnym problemem są zanieczyszczenia będące skutkiem zatapiania odpadków radioaktywnych i pojemników z materiałami toksycznymi na dnie morza. W wyniku tych zanieczyszczeń zanikają formy życia na dnie. Ocenia się, że połowa dna Bałtyku jest dziś martwą pustynią. Turyści korzystający z atrakcji Morza Bałtyckiego żeglują, nurkują, uprawiają sporty wodne np. wingsurfingu, jazdę na nartach wodnych, na skuterach. Bardzo bogata jest oferta krótkich i długich rejsów po morzu. Są rejsy wędkarskie, wycieczkowe oraz przygodowe np. eksploracyjne czyli nurkowanie na wrakach.

Czytaj więcej: Najpiękniejsze miejsca w Polsce